.

.
.
Ik sta op het ingeklonken grindpad, met mijn klompen naast een diepe plas. Op het tegelpaadje, dat de bosjes inloopt, staat buurvrouw Manja. Ze kijkt naar iets wat ik niet kan zien. Verderop is haar vriend bezig. Hij probeert een autodeur terug te hangen in het scharnier. Hun huis is van hout en staat midden tussen hoge wilgenbomen. Het waait flink, maar daar hebben zij geen last van! De kruinen zwaaien wild heen en weer en houden alle wind tegen. Ik roep mijn buurvrouw en ze kijkt meteen op. ‚Manja, mag ik af en toe je elektrische fiets lenen, als ik met noodweer ergens heen moet?’ Ze kijkt op. ‚O ja hoor, natuurlijk! Wij hebben nu toch allebei een auto.’ Ik bedank haar opgewekt en loop door. Ik moet nog boodschappen doen. De dichtsbijzijnde supermarkt is zes kilometer. Het waait stevig, maar noodweer kan je het niet noemen. Zal ik haar fiets lenen of niet? Ik heb er zo’n hekel aan om tegen de wind in te fietsen! Wat een luxe, als je vanzelf gaat! Het is zo verleidelijk!
Ik twijfel. Dan recht ik mijn rug en kijk naar de horizon. Nee. Ik ga niet overstag. Ik ga ook niet tegen de wind in ploeteren, op mijn eigen eenvoudige fietsje. Ik ga lopen.
Even later loop ik met ferme pas het onverharde pad af. Na een heel eind steek ik de straat op, die naar het dorp loopt waar de winkel is. Ik ga over het fietspad. Er staan iepen naast de weg. Of zijn het lindebomen? Nee, toch iepen. Een vrouw staat in haar tuin onkruid te wieden en groet mij enthousiast. Dan ziet ze dat ik het niet ben. Niet degene die ze dacht. Ik grijns haar toe en loop door. Ik zie kortgemaaide gazons en gladgeschoren hagen. Dan kom ik bij het eetcafé, Jonker Sikke. Een gezellige tent. En best groot, voor op het platteland. Alle houten banken zijn leeg, buiten. De deur staat open. Er komt muziek uit. Folkmuziek met de stem van Maddy Prior, die ik zo bewonder. Ik loop verbaasd naar binnen. Vlak achter de deur staat de eigenaar, met zijn grijze krullen. De grote houten tafel staat vol met flessen wijn en nogablokken. ‚Zijn jullie niet dicht?’ vraag ik nogal overbodig. Hij is blij dat hij me ziet. ‚Nee we zijn open voor afhaal.’ Hij kijkt naar de tafel. ‘Ik ben maar winkeltje gaan spelen. Ik ben blij als ik wat verkoop!’ Met grote ogen kijkt hij me aan. De beweeglijke man blijft jongensachtig. Altijd druk bezig met de mensen en wat er zich voor doet. Maar nu mag hij niks meer. Hij blijft zoeken. Wat kan hij nog wèl doen? Ik zie hem denken. Vastbesloten kijk ik hem aan. ‚Ik wil appeltaart. Heb je dat? Met slagroom? We moeten elkaar steunen!’ Hij knikt bevestigend. Blij loopt hij naar achteren en komt terug met een gevouwen kartonnetje met inhoud. Hij heeft er heel veel slagroom op gedaan. Lekker. Hij vertelt hoe moeilijk hij het heeft. Hij moet alle zeilen bijzetten om maar een klein beetje omzet te vangen. Langs de plattelandsweg raast iedereen in auto’s voorbij. Op de elektrische fiets had ik precies hetzelfde gedaan.
Ik smul van mijn appeltaart, op één van de vele lege banken, die uitkijken op de weg. Dan vouw ik het kartonnetje op en doe het in mijn zak. Aanmaakmateriaal. Dan loop ik verder. Ik heb alle tijd om na te denken. Dat we langzamer moeten. Dat we door voor gemak en luxe te kiezen, steeds individualistischer worden. De verleidelijke auto, snel en met een dak tegen de regen, is wel het uiterste hiervan. We spreken elkaar niet meer. Ik probeer de verleiding te weerstaan. Elke keer weer. Vandaag kan ik maar één ding zeggen:
Steun elkaar! En geniet van je wandeling.
.
Treffend, ontroerend en oh, zo waar…
Het moet (mag?) trager, aandachtiger en kleiner, dat leven van ons.
LikeLike
Elke keer kiezen. Maakt Corona het anders?
LikeLike
Ik leef altijd al wat langzamer. Geen auto dus alles op de fiets. En toen ik vorig jaar voor het eerst in jaren een nieuwe fiets ging kopen heb ik nog even getwijfeld zal ik een e-bike kopen? Ik ben bijna 60 en fiets behoorlijk wat af op een dag. Maar aan de andere kant , ik heb nog een redelijke conditie. Ik koos dus voor een gewone fiets, maar wel een stuk lichtere versie dan mijn oude omafiets bet bak voorop en met versnellingen. En natuurlijk kocht ik mijn fiets bij de fietsenmaker bij mij in de buurt. Niet alleen om hem te steunen, maar ook omdat ik weet dat als er wat is met mijn fiets ik daar snel en deskundig geholpen word en omdat je je fiets bij hem kocht , hij ook nooit de hoofdprijs rekent.
LikeLike
Wat een wijs en weloverwogen besluit. Op rollende stenen groeit geen mos.
LikeLike
Heerlijk om te lezen je blogs, ik woon in een grote stad geboren in een dorp en verlang terug naar eenvoudiger leven. Maar zoals je in de video zei van Koen. Beginnen waar je bent. 🙏🏽
LikeLike
Ja! Succes hè!
LikeGeliked door 1 persoon
Dag Alowieke, via het filmpje op YT van Koen kwam ik op deze site. Wat een onzettend inspirerende vrouw ben je voor velen, heel gaaf dat je zo open je visie op het leven en de manier waarop je het hebt ingericht wilt delen. Dank-je-wel.
LikeLike
Heel fijn om te horen! 🙂
LikeLike
Dank je wel voor weer een prachtig verhaal.
Liefs Ruth
LikeLike
🙂
LikeLike