.

.
Het is de dag van inheense volkeren. Soms zou ik erheen willen.
Liever luisteren? Klik op de knop onderaan de tekst.
Do you like to hear the ENGLISCH translation? Click on the button underneath the text.
.
Ik ben in het huisje dat Dick huurt. Negen maanden lang is hij weer hier. Ik lig op mijn buik op het bed uit het raam te kijken. Het weiland, de koeien, het riet. Alles is nog steeds zoals het was, en toch is het elke dag anders. Die rust… Dat is niet overal zo. Ik denk aan de oproep van Survival International, waar ik trouw donateur van ben. “Gek hè” zeg ik tegen Dick “Nou is Ellen fijn naar Peru, maar zij weet niks van die oliemaatschappij die dat stuk oerwoud daar wil kappen.” Dick knikt. “Ja, zo gaat dat vaker. Van ver hoor je meer. Ik las een verhaal over een Surinaamse jongen die in de Bijlmer woonde, toen dat vliegtuig neerstortte.” Nieuwsgierig kijk ik hem aan. “En?” Vanuit de opastoel achter de kachel vertelt hij verder. “Nou, ze woonden in een flat vlakbij. Ineens hoorden ze een hels kabaal, en daarna allemaal sirenes en ziekenauto’s, maar ze wisten nog steeds niet wat er aan de hand was. En toen belde familie uit Suriname. Wat is dat allemaal bij jullie? Zijn jullie in orde?” Ik grinnik. “Toen wisten ze het pas..” zeg ik.
Op afstand kunnen we elkaar evengoed veel vertellen. Afstand en rust geeft concentratie. Ik kan dieper kijken als ik rustig thuis ben dan wanneer ik druk in de weer ben elders. Ik merk dat met mijn verhalen. Als ik veel weg ben dan gaat dat ten koste van het onderzoek. Door dieper te gaan kom ik niet alleen meer te weten, ik ga ook in mezelf een laag dieper, en ik kan het laten zakken en rijpen als het fruit aan de boom die langs het pad staat. Zo deden de monniken in het klooster het ook. En hoeveel wetenschap hebben zij verspreid! Met elkaar bespreken wat we lezen. Ik doe dat met Dick. Ook over Peru. Ik vertel hem er meer over.
“Het gaat om een heilig reservaat, dat wordt bedreigd. De Tapo Nigre. De inheemsen hebben al keer op keer bewezen dat zij recht hebben op die grond. En nu moeten ze wéér! Teken jij ook?” vraag ik. Als ik vertel van welke organisatie het komt, twijfelt hij geen moment. Maar eerst leest hij het verhaal helemaal door. Van begin tot einde. Dan buigt hij zich diep naar voren om zijn naam te plaatsen.
Ik kijk weer uit het raam. Er rent een haas weg, die vlak onder het raam zat. Ik denk aan de uitgestrekte oerwouden, aan de andere kant van de oceaan. Een hemelsbreed verschil, met dit weidse Friese land. Soms vind ik het zo vreemd, dat ik hier rustig zit, terwijl er elders zoveel aan de hand is. Dat mensen vrienden en familieleden verliezen en de grond onder hun voeten, waar ze al 10.000 jaar voor hebben gezorgd. Al die gekapte bomen, en die oprukkende woestijn als gevolg. Onvoorstelbaar! En daar, langs slimme slingerpaden, lopen mensen die hun leven wagen. Velen van hen zijn jong. Het oerwoud is hun leven. Hier vinden ze hun voedsel en medicijnen. Zonder dat zullen ze reddeloos verloren zijn. Ik zou er wel heen willen om te helpen, maar ik weet dat het weinig zin heeft. Ik ben daar helemaal niet thuis, in dat land.
Ver weg gaan om te helpen. Dat willen er wel meer. Natuurlijk zit daar stiekem ook het avontuur in. Een vreemd exotisch land verkennen, dat het bloed doet stromen. Maar waarom, denk ik bij mezelf. Dat is toch alleen voor mijn eigen plezier? Nee, ik ga niet weg. Niet naar Ierland en ook niet naar Peru. Daar zijn anderen, die het doen. Zij zullen het wellicht beter doen dan ik. Ze kennen hun land zoals ik het land van de Swetteblom en het pad naar het dorp ken. En ik luister naar hen, zo goed als ik kan. Want ook ver weg kunnen we verbonden zijn. Er komen steeds meer berichten. Het broeit. Van afstand zie ik, helderder dan ooit.
.
Klik op deze link om de brief te ondertekenen:
https://act.survivalinternational.org/page/114579/action
Achtergronden: https://www.survivalinternational.org/about/perenco
.
NEDERLANDS
ENGELS
Sometimes I like to help faraway, where people need our attention. But at a distance I often can do more. Far away, there are others, who do it. I listen and tell about it.
Hoi Alowieke, Ik heb vanavond de laatste hoofdstukken gelezen van ‘Zijn de kraaien nog zwart?’ van WG van der Hulst jr. Ik ben vanaf vrijdag een pilletje minder aan het slikken, op voorwaarde dat ik er op let wat en of het een effect heeft op mijn psychische gezondheid. Nou merk ik vanalles, bijvoorbeeld die toevalligheid met K. Norel om maar iets te noemen. Vlak daarna heb ik mijn vriendin Ceciel gemaild met het hele verhaal van de toevalligheden. Toevallig las zij net in een boek van of over C.G. Jung over Serendipiteit, ofwel Synchroniciteit, zijnde het als bij toeval optreden van verschijnselen of gewaarwordingen die met elkaar niet in een causaal verband staan maar wel direct op elkaar betrekking hebbende. Zij belde mij direct terug! Nou heb ik uit nostalgische overweging dat boekje van vdHulst gekocht en heb dat vannacht uitgelezen. In dat boek gaat het over een spook. Dat spook heeft betrekking op een man die aan depressies en angsten lijdt en een dood koos boven te blijven leven, dit door ophanging bij een watermolen. Er staan in dit hele boek twee regels, één in het begin en één in het laatste hoofdstuk, die daar over gaan. Niks voor een kinderboek, geschikt voor vanaf 10 jaar zoals in de wikipedia staat. Het verhaal is verder heel ongeloofwaardig, maar zo staat het in de WIKI: Kinderen kun je alles wijsmaken ! Maar daarmee is alles nog niet verteld, de rest komt morgen wel, het is een ongelooflijk verhaal maar waar gebeurd in een filmscenario dat ik schrijf vanaf 2001, mijn eerste psychose, Cliffhanger!
LikeGeliked door 1 persoon
Wat leuk dat ze meteen terugbelde!
LikeLike